Czym jest sylwester w oczach psa i jak mu wtedy pomóc?

Czym jest Sylwester w oczach psa i jak mu wtedy pomóc?

Sylwester już za kilka dni, więc trwają wielkie przygotowania do szampańskiej zabawy. A co na to nasz pupil? Jest to bardzo trudny okres dla wszystkich zwierząt, zarówno domowych jak i dzikich. Bowiem nagłe i huczne dźwięki związane z wystrzałem fajerwerków, mogą wywoływać u niektórych psów lęk czy strach. Do ich objawów należą:

- niepokój bądź nadmierne pobudzenie

- drżenie

- ślinienie się

- dyszenie

- popiskiwanie lub wycie

- oddawanie moczu

- próba schowania się w ciasnym i ciemnym miejscu

Kiedy zauważymy, że nasz pies się boi, pod żadnym pozorem nie karcimy go ani nie krzyczymy, gdyż może to spotęgować napad lęku, a zarazem nadszarpniemy zaufanie. Nie powinniśmy również brać psa na ręce, przytulać go czy użalać się nad nim. Zachowujmy się normalnie i dodatkowo nie stresujmy naszego czworonoga swoim zachowaniem.

Przyczyny lęku, związane z wystrzałem fajerwerków:

- nadwrażliwość na dźwięki

- przeżyta trauma związana z petardą lub fajerwerkami

- brak odpowiedniej socjalizacji – to najczęstsza przyczyna pojawienia się lęku. Związana jest z okresem szczenięcym, gdy w odpowiednim czasie nastąpił brak odpowiednio dostarczanych sygnałów dźwiękowych.

Jak pomóc psu przetrwać sylwestra?

  1. Odczulenie nie dźwięki

Jest to działanie, które trwa stosunkowo długo, ale przynosi doskonałe efekty. Nawet kilka tygodni przed tym koszmarnym dla zwierzaków dniem, powinniśmy odczulić naszego czworonoga na konkretne dźwięki. Jest to dość proste i polega na puszczaniu psu danych dźwięków z zachowaniem odległości i głośności. Z czasem zwiększamy natężenie dźwięku i zmniejszamy odległość. Takie ćwiczenia prowadzimy w momencie, gdy psiak robi coś co lubi i jest odprężony. Jeżeli nie potrafimy tego wykonać, zwróćmy się o pomoc do specjalisty. W przeciwnym razie tylko zaszkodzimy pupilowi.

2. Wyjazd poza miasto

To jedno z lepszych rozwiązań zakładając, że mamy taką możliwość. Z dala od miasta, gdzie nie ma hałasu i wystrzałów, z pewnością pies będzie czuł się komfortowo. Tego roku takie wyjście znalazłam dla mojego labka i zawożę go do babci na wieś, gdzie nie będzie sam (w towarzystwie swojego brata).

3. Załatwienie opieki

Jeżeli nie możemy zapewnić psu wyjazdu w miejsce wolne od hałasu i musi pozostać w domu, postarajmy się zapewnić mu opiekę. W towarzystwie kogoś bliskiego bądź znajomego będzie mu raźniej i łatwiej pokonać lęk.

  4. Sam w domu

Tak właśnie jest w większości przypadków, że psiak zostaje sam w domu. Jak mu pomóc? Otóż znajdźmy dla niego ciche i ciemne miejsce (jeśli to możliwe dalej od ulicy) np. łazienka czy inne małe pomieszczenie i stwórzmy kącik, w którym nasz pupil poczuje się bezpiecznie. Słysząc wystrzały psy często się chowają pod łóżko czy stół. Możemy zrobić dla nich małe schronienie przykrywając stół kocem, czy używając kartonu. Coraz bardziej popularne są klatki pod warunkiem jednak, że pies jest do niej przyzwyczajony. Zostawiając psa samego pamiętajmy także o zasłonięciu i zamknięciu  okien.

5. Feromony

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie psich feromonów uspokajających (są one wydzielane przez sukę w okresie macieżyństwa, a pies pamięta ten zapach przez całe życie). Występują w postaci z dyfuzorem i należy go włączyć 2-3 godziny przed wyjściem, aby zaczęły działać. Dostępne są również w formie obroży, którą zakładamy psu (działa przez około 30 dni).

6. Kamizelka antystresowa

Kamizelka jest doskonała dla bardzo zestresowanych psów. Wywiera stały i delikatny nacisk na tułów psa, dzięki czemu pupil staje się spokojniejszy. 

7. Psi sylwester

Coraz częściej organizowane są sylwestry z psem. Ludzie spotykają się w spokojnym miejscu z dala od wystrzałów,  gdzie świętują Nowy Rok szanując wrażliwość zwierząt.

8. Leki

Kiedy nie radzimy sobie z lękiem naszego czworonoga, w ostateczności powinniśmy zgłosić się do weterynarza po odpowiednie leki uspokajające. Nie podawajmy nic na własną rękę i absolutnie nie aplikujemy psu leków przeznaczonych dla ludzi, gdyż nie jest znane ich działanie na zwierzętach.

Zasady, których trzymamy się w sylwestra, aby nasz psiak był bezpieczny:

  1. Na spacer wybieramy się o odpowiedniej porze (najpóźniej do 20) i w odpowiednie miejsce (z dala od drogi i ludzi).

  2. Obroża czy szelki powinny być dobrze dopasowane, aby pies się nie wyślizgnął kiedy się wystraszy wybuchu.

  3. Nie spuszczamy psa ze smyczy. Nawet dobrze wyszkolony psiak może nawiać.

  4. Każdy czworonóg powinien posiadać adresówkę. W razie potrzeby łatwiej będzie namierzyć jego właściciela lub dom.

  5. Psa, który na co dzień mieszka na dworze (np. w kojcu), powinniśmy na ten czas zabrać do domu, aby zminimalizować hałas i zmniejszyć lęk.

Podsumowując, jeżeli kochasz zwierzęta to baw się bez fajerwerków.

 

Ciekawostka:

Aż 850 miast we Włoszech wprowadziło zakaz wystrzeliwania fajerwerków (także w sylwestra), ze względu na zwierzęta. Są to między innymi Rzym, Florencja, Palermo czy Neapol. Niestety w Polsce nie jest to jeszcze popularne.