Dogtrekking – niezwykły spacer z psem

 
Dogtrekking jest jednym z popularniejszych psich sportów rekreacyjnych, a to nic innego jak spacer lub bieg z psem na orientację. Ale przede wszystkim to wspaniała okazja do spędzenia aktywnego czasu ze swoim czworonogiem, wzmacnianie wspólnej więzi, nauka współpracy, możliwość przeżycia niezapomnianej przygody oraz poznania wielu miłośników czterech łap.

Zawody dogtrekkingowe
Zawody organizowane są w wielu miastach korzystając z bogatych zielonych terenów, a stopień zaawansowania zależy od długości trasy i jej trudności. Każdy uczestnik otrzymuje mapę z zaznaczonymi punktami kontrolnymi, które koniecznie należy odnaleźć, by nie zostać zdyskwalifikowanym w zawodach. Dużą rolę odgrywa oczywiście czas, w którym pokonujemy wybraną przez siebie trasę, jednak nie zapominajmy o dobrej zabawie. Dodatkowo na mapie zaznaczone są także różne miejsca historyczne, przyrodnicze, itp., dzięki którym można się dowiedzieć czegoś ciekawego. Podczas zawodów możemy iść spacerkiem lub biec, a wszystko zależy od naszej kondycji i psich możliwości.

Organizatorzy tego typu imprez mają opracowany indywidualny regulamin i zasady, z którymi powinniśmy się zapoznać przed udziałem w zawodach.

Kto może wziąć udział w zawodach?
  • Każdy pies w wieku od 1 – 8 lat (nie ma znaczenia rasa, wielkość czy rodowód)

  • Jeśli pies jest starszy niż maksymalny wiek wyznaczony przez organizatora i jest w dobrej kondycji, wówczas może on zostać dopuszczony do zawodów za okazaniem odpowiedniego zaświadczenia weterynaryjnego, poświadczającego stan jego zdrowia.

  • Pies musi być zdrowy i powinien posiadać aktualne szczepienia.

  • Należy odpowiednio przygotować psa do uczestnictwa w zawodach pod kątem wytrzymałościowym (kondycja)

Co przyda się nam podczas udziału w zawodach”  


  • Szelki dla psa
  Zarówno w dogtrekkingu jak i canicrossie używa się szelek ze względu na ich funkcjonalność i bezpieczeństwo. Polecane są szelki typu Sled (dla psów ciągnących), Guard czy typu Norweskiego (takich właśnie używamy i jesteśmy zadowoleni). W tego typu sportach nie używa się obroży, gdyż zbytnio obciąża szyję.

 
  • Smycz
  Można używać zwykłej smyczy, którą stosujemy na co dzień, aczkolwiek lepiej spisuje się smycz ze specjalną gumą amortyzującą szarpnięcia przez psa (tzw. ekspander).  

  • Pas Maszera
  To wygodny i elastyczny pas zapinany na wysokości  bioder, do którego przypina się smycz, dzięki czemu mamy wolne ręce i swobodę ruchu. Głównym zadaniem pasa jest przyjmowanie siły przez ciągnącego psa.

Ponadto warto zabrać ze sobą:
- co najmniej 1l wody dla naszego pupila
- miskę (jeżeli pies nie umie pić z butelki)
- but dla psa (w przypadku skaleczenia łapy) – jest on obowiązkowy
- książeczkę zdrowia psa z aktualnymi szczepieniami
- latarkę lub czołówkę (jeśli zawody odbywają się późną porą)
- kompas (w przypadku trudnych tras)
- apteczka z co najmniej podstawowym wyposażeniem

Pomimo nuty rywalizacji nie zapominajmy o bezpieczeństwie zarówno naszym jak i naszego czworonożnego towarzysza oraz o dobrej zabawie.  
Jest wiele większych lub mniejszych firm organizujących imprezy dogtrekkingowe w całej Polsce, oto niektóre z nich:
My natomiast 16 września bierzemy udział w niewielkiej imprezie dogtrekkingowej Piknik +4Łapy