Komenda na dziś – „ŁAPA”

Jest to bardzo prosta komenda do nauczenia w ciągu jednego dnia. Wykonujemy krótkie sesje po kilka powtórzeń aby nie zniechęcić psa. Istnieją różne metody nauki tej komendy np. chwytamy psa za łapę i nagradzamy go. Lecz przy tej metodzie pies nie musi używać mózgu, a nagrodę dostaje za darmo (nie polecam). Skuteczniejsza metoda, którą poniżej przedstawię polega na wymuszeniu podniesienia łapy za pomocą smakołyka.

Naprowadzanie smakołykiem

Naukę rozpoczynamy w pozycji siedzącej psa, a my klękamy przed nim. Trzymając smakołyk w zamkniętej dłoni, pies będzie chciał się do niego dostać. Początkowo pyskiem, ale później podnosząc łapę. Każdą z prób uniesienia łapy nagradzamy.

Komenda słowna

Kolejny krok polega na tym, że wysuwamy dłoń do psa i próbujemy dotknąć łapę. Jeżeli odpowie tym samym (podniesie łapę i nas dotknie), wypowiadamy komendę „łapa” i nagradzamy go. Pies sztbko zrozumie o co nam chodzi, a w późniejszym etapie na gest wyciągietej dłoni podniesie łapkę.

Chcąc nauczyć czworonoga podawania tylko prawej łapy, ignorujemy zachowania, w których podaje łapę lewą. Natomiast jeśli chcemy aby podawał także drugą łapę, wyprowadźmy odrębą komendę np. „druga łapa” itp.