Komenda na dziś – „SIAD” (metodą klikerową)

Zaliczana jest do podstawowych komend posłuszeństwa. Przydaje się w różnych sytuacjach, niemal na każdym kroku. Jest wstępem do kolejnych komend. Dosyć prosta i szybka do nauki (około tydzień), nawet dla dwumiesięcznego szczeniaka. Cierpliwość, kliker i smakołyki są niezbędne w procesie nauki. Więc do dzieła! Pamiętajmy, że każde ćwiczenie zaczynamy w spokojnym miejscu – najlepiej w domu, gdzie nie ma elementów rozpraszających (hałasu, zwierząt itp.), aby pies łatwiej skupi swoją uwagę na danym ćwiczeniu.

1. Naprowadzanie smakołykiem Stajemy przed psem z klikerem w jednej ręce i smakołykiem w drugiej. Za pomocą smakołyka naprowadzamy psiaka na właściwą pozycję czyli powoli przenosimy przysmak nad głową psa (łukiem) w kierunku grzbietu, wymuszając aby spojrzał się w górę, co automatycznie wyzwoli ugięcie tylnych łap i pies siądzie. W momencie dotknięcia pupą podłogi, klikamy i nagradzamy pupila. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy, aż psiak załapie o co chodzi. Początkowo dajemy smakołyk za każdym razem, gdy pies poprawnie wykona ćwiczenie. Stopniowo zmniejszamy liczbę przysmaków (co 3, 5 itd.). Musimy pamiętać, że podczas naprowadzania nie trzymamy smakołyka zbyt wysoko, gdyż psiak może podskakiwać chcąc go zjeść.

2. Wprowadzenie gestu Kolejny element, który powinniśmy pokazać psu to gest, oznaczający daną komendę. Z reguły „siad” = otwarta dłoń, chociaż Ja wybrałam wyciągnięty palec wskazujący. W momencie, gdy pies siada, klikamy, pokazujemy mu wybrany przez nas znak i oczywiście nagradzamy.

Pamiętajmy, że dla psa mowa ciała jest czytelniejsza niż słowa, które do nich kierujemy, więc zawsze łączymy gest z wypowiadaną komendą.

3. Komenda słowna Nauka wygląda podobnie jak poprzednia z tym, że wraz z pokazaniem konkretnego gestu wypowiadamy słowo „siad”. Starajmy się mówić komendę tylko raz (łatwiej pies ją przyswaja).

Utrudnienia

Kiedy nasz czworonóg opanował podstawową komendę, nadszedł czas na wprowadzanie utrudnień. Zatem powinniśmy rozpocząć ćwiczenia na dworze (w parku czy ogrodzie), gdzie jest wiele elementów rozpraszających psa takich jak ludzie, psy, ptaki, drzewa itp. Psiak na nowo uczy się skupiać uwagę na ćwiczeniu. Jest to trudny etap, wymagający wiele cierpliwości i czasu. Pamiętajmy, że naukę w innym otoczeniu zaczynamy ponownie od punktu 1. Zobaczycie jak ważne jest miejsce dla psa, w którym przyszło mu ćwiczyć.

Zatem powodzenia! Dajcie znać jak wam idzie nauka, jeśli wasz psiak jeszcze tego nie potrafi.