Komenda na dziś – „ZOSTAŃ”

Polega na tym, że pies zostaje przez pewien czas w wybranej pozycji, dopóki nie pozwolimy mu się ruszyć. Przydaje się w wielu sytuacjach np. kiedy zakładamy szelki bądź zapinamy smycz, gdy wychodzimy z domu, podajemy posiłek, w restauracji itp. Nie należy do najłatwiejszych i wymaga wiele czasu oraz cierpliwości, ale efekty są znakomite. Ćwiczymy powoli (krótkie sesje po kilka powtórzeń), doskonaląc każdy etap, nie zapominając o zabawie aby nie zniechęcić pupila. Pamiętajmy o komendzie zwalniającej np. „ok.” czy „biegaj,, by psiak wiedział, że nadszedł koniec zadania.  
  1. Nauka pozycji
Stajemy przed psem i ustawmy go w pozycji „siad” lub „waruj” (ta pierwsza jest łatwiejsza). Dajemy mu smakołyk i liczymy do 3. Jeśli pozostaje w pozycji, ponownie podajemy przysmak i stopniowo wtdłużamy czas. Nagradzamy go za każdym razem, jeśli nie ruszy się z miesca.
  1. Krok w tył
Robimy teraz krok w tył, po czym szybko wracamy do psa i jeżeli nie zmienił pozycji – nagradzamy go.
  1. Wprowadzenie gestu i komendy słownej
Wybierzmy gest, który będzie przypisany tej komendzie np. otwarta dłoń. Pokażmy go psu równocześnie wypowiadając komendę „zostań”, zróbmy krok w tył i wróćmy do czworonoga. Za poprawne zachowanie – nagradzamy. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy, stopniowo zwiększając odległość (2 kroki, 3, 4 itd.). W tym etapie zawsze oddalamy się od psa twarzą do niego (nie obracamy się).
  1. Odchodzenie na odległość
Pora przetestować zachowanie pupila, kiedy utraci z nami kontakt wzrokowy. Stańmy przed nim (możemy wspomóc się gestem lub komendą słowną), odwróćmy się plecami, zróbmy krok w przód po czym zwróćmy się w jego stronę. Jeżeli ruszy się z miejsca – wracamy do punktu wyjścia, a jeśli nie zmieni pozycji – zwalniamy go z komendy i nagradzamy. Po kilku powtórzeniach stopniowo zwiększamy odległość.
  1. Utrudnienia
Kiedy pies poprawnie wykonuje ćwiczenie w domu, pora wyjść na dwór (ogródek, park). Naukę zaczynamy od etapu I – wpływ elementów rozpraszających jest tak silny, że psiak zwyczajnie się nie skupi.   Uwaga!
  • Stopniowo wydłużamy czas bezruchu psa.
  • Stopniowo zwiększamy odległość między sobą.
  • Pamiętamy o zwolnieniu czworonoga z komendy.
  • Kiedy tylko psiak zmieni pozycję i ruszy za nami, wówczas wracamy do punktu wyjścia – przy tym potrzeba dużej cierpliwości.
  • Doskonale wyszkolony pies nie ruszy się z miejsca nawet jeśli odejdziemy od niego w podskokach bądź odbiegniemy.
Obejrzyjcie film na https://www.youtube.com/watch?v=94fsPiP-m5o