Najmniejszy wśród psów gończych – BeagleRasa należy do grupy psów myśliwskich – gończych. Na Wyspach Brytyjskich (zwłaszcza w Walii) wykorzystywana była przez myśliwych do polowań w sforach na zające, wiewiórki i lisy. Obecnie Beagle jest najpopularniejszą rasą w Stanach Zjednoczonych.

Nazwa i pochodzenie

Nazwa pochodzi od starofrancuskiego słowa begueule co oznacza rozwarte gardło. I to nieprzypadkowo, ponieważ Beagle należy do najgłośniej szczekających i wyjących psów. Najprawdopodobniej rasa powstała dzięki krzyżówce Harriera z Terierem, a jej pochodzenie datuje się na XIV wiek, aczkolwiek niektóre źródła podają, że były popularne już w II w.


Rodzaje umaszczenia

Beagle są dość charakterystyczne dzięki swojemu umaszczeniu:
 • Tricolor – trzykolorowe (najczęściej spotykane)
 • Bicolor – dwukolorowe
 • Hare pied – zajęcze
 • Mottle – całkowite (rzadko spotykane)


Cechy fizyczne

Waga: 8 – 14kg
Wzrost: wyróżniamy tu dwa typy wielkości:
- typ mniejszy do 33cm
- typ większy do 38cm


Beagle jest najmniejszym psem gończym o mocnej i krępej budowie ciała. Jego klatka piersiowa jest głęboka z dobrze wysklepionymi żebrami zachodzącymi aż do tyłu, a lędźwie są krótkie i mocne. Ma szeroko rozstawione oczy o łagodnym wyrazie (ciemnobrązowe lub orzechowe), a nos jest koloru czarnego, aczkolwiek u psów jasno umaszczonych może być nieco jaśniejszy. Jego uszy są długie, osadzone dość nisko, zaokrąglone na końcu i swobodnie zwisają wzdłuż pyszczka. Ma mocny ogon średniej długości, noszony wysoko ale nie zawijający się. Jego sierść jest krótka, gęsta, gładka i przylegająca do ciała. Swoim wyglądem przypominają najpopularniejszego pieska – Snoopie’go.

Charakterystyka

Beagle są bardzo zdecydowanymi i zawziętymi myśliwymi, uwielbiają biegać i aportować, a zarazem są wspaniałymi towarzyszami dziecięcych zabaw. Mają kilka charakterystycznych cech, które odróżniają je od innych psów:

 1. Głos” – wydają z siebie trzy zupełnie różne dźwięki, którymi przekazują konkretne informacje swojemu właścicielowi a także innym psom:
 • szczekanie – oznacza zdenerwowanie lub próbę wymuszenia
 • ujadanie – występuje kiedy pies jest na tropie
 • wycie – pojawia się z nudów lub gdy są smutne i samotne.


To bardzo hałaśliwe psiaki, więc raczej nie nadają się do mieszkania, z uwagi na zagłuszenie spokoju sąsiadom.

 1. Nos – mają wyjątkowo czuły i wilgotny nos, który zatrzymuje cząsteczki zapachowe wchodzące w głąb jamy nosowej. Dzięki tak wybitnemu węchowi potrafią odróżniać i zapamiętywać zapachy.

 2. Uszy – ich długość sprawia, że gromadzą zapach i utrzymują go blisko nosa. Niski wzrost psa sprawia, że nie musi się on zatrzymywać aby podjąć trop.


Jeśli mamy Beagla w domu, powinniśmy mieć szczelne ogrodzenie, ponieważ psy te mają tendencje do ucieczek podążając za zapachem. Zaś na spacerze trzymajmy go na smyczy, bo gdy coś wywęszy… nie ma na niego rady. A co najgorsze, nie da się go tego oduczyć.   

Osobowość

Beagle to żywy i wesoły pies pełen optymizmu, lubi dzieci i zabawę z nimi. Szybko się zaprzyjaźnia i uwielbia swojego właściciela, choć daje mu czasem popalić hałasując lub uciekając, by się samotnie powłóczyć. Jest jednak trudny do ułożenia i wymaga szkolenia już od małego szczeniaka aż do dorosłego psa (w zasadzie szkolenie powinno trwać zawsze). Ale życie z Beaglem może być naprawdę wspaniałe.

Pielęgnacja

Z uwagi na krótką i gładką sierść pielęgnacja psiaka jest prosta. Poza regularnym czyszczeniem uszu (to ważne, ponieważ są długie) wystarczy go systematycznie wyczesywać i czyścić zęby, by zapobiec tworzeniu się kamienia nazębnego. Psy te uwielbiają się tarzać w tym co znajdą, więc kąpiele mogą pojawiać się nieco częściej niż w przypadku innych czworonogów.

Schorzenia

Na przestrzeni wieków udało się wyeliminować większość schorzeń a te, do których najczęściej dochodzi to:
 • problemy z uszami (choroby bakteryjne lub grzybicze)
 • infekcje bądź osłabienie systemu immunologicznego
 • choroby genetyczne (padaczka, dysplazja)
 • otyłość


Jednak Beagle chorują na prawdę rzadko, a ich długość życia to 13 – 15 lat. Całkiem sporo.

  Ciekawostki:
 • Wydają 3 różne dźwięki dzięki wyjątkowym strunom głosowym, które drgają pod wpływem powietrza .
 • Mają wyjątkowo czuły węch, a ich nos posiada 220mln komórek receptorowych.
 • Ich uszy mają średnio 17cm długości.
 • Dobrze wyszkolony pies potrafi wyczuć pluskwy.