Obroża czy szelki?

Tak naprawdę ile ludzi tyle opinii dotyczących co założyć psu. A wybór powinien zależeć od nawyków i temperamentu naszego pupila. Zarówno obroża jak i szelki są dla czworonoga bezpieczne, pod warunkiem, że są odpowiednio dopasowane.
Young man watching dog leads and smiling in petshop
Young man watching dog leads and smiling in petshop
  • Obroża

Sprawdza się u psów, które potrafią chodzić na luźnej smyczy, nie ciągną i nie szarpią. Wybierzmy taką, która posiada szybki system zamykania, dzięki czemu z łatwością i w krótkim czasie założymy ją psu. Obroża powinna być odpowiednio szeroka, aby nie wbijała się w szyję. Im większy psiak tym szersza obroża. Unikajmy wszelkiego rodzaju kolczatek, czy obróż z zaciskiem. Są niepraktyczne.

Mój labek z początku miał obrożę, ale szybko zauważyłam, że to nie dla niego. Bałam się, że zrobi sobie krzywdę, ponieważ na spacerze bardzo ciągnął, szarpał się a co najgorsze skakał na wszystkich. Więc zamieniłam ją na szelki.

Zrobiłam małe rozeznanie wśród obróżek i polecę wam dwie firmy, których produkt jest wytrzymały i dobrej jakości:

- firma Jagul (przystępna cena za dobrą obrożę)

- firma Ruffwear (dość droga ale świetnie wykonana)

mms_img1028181714
  • Szelki

Idealne są dla silnych psów. Łatwiej się je prowadzi na smyczy, ponieważ w razie pociągnięcia, nacisk przenosi się na klatkę piersiową, a nie wyłącznie na szyję. Są różne rodzaje szelek, w zależności od sposobu ich zapinania. Ważne, aby były dopasowane i miękkie.

Jak już wspominałam,  Kamaro chodzi w szelkach.  Pierwsze jakie kupiłam to totalna porażka. Skusiła mnie cena i niestety nie potrafiłam ich dopasować (były za małe i kiepsko wykonane). Drugie były nie najgorsze, łatwo się zapinały ale… na brzuszku nie były miękkie i pasek ciągle się przesuwał. Obecne szelki też nie są złe,  zapięcie jest ok, mają miękki pas na brzuszku ale… kółko do zapięcia smyczy jest niestabilne, a regulowana wielkość szelek trochę się rozsuwa i co pewien czas muszę zmniejszać. Te szelki przeznaczone są do zapinania psa w samochodzie (w zestawie był też pas), ale mój psiak w nich chodzi, ponieważ szybko rośnie i nie opłaca mi się ich zmieniać.

A w jakie szelki warto zainwestować?  Otóż polecam szelki firmy Julius K9, są bardzo dobrze wykonane, wygodne dla psa a cena - przyzwoita. Gdy Kamaro przestanie rosnąć z pewnością mu takie podaruję.

Wybierając szelki dla psa najlepiej idźmy z nim do sklepu i przymierzmy kilka, a jeśli nie ma takiej możliwości, dokładnie zmierzmy jego obwody. 20161107_203425