Podstawy szkolenia psa

Szkolenie psa

Kiedy rozpocząć szkolenie?

Psy tak samo jak ludzie uczą się przez całe życie. Zatem szkolenie możemy rozpocząć zarówno u szczeniaków jak i starszych psów. Oczywiście będzie ono wyglądać nieco inaczej, gdyż szczenięta są bardzo żywiołowe i ciekawskie. Podczas ćwiczeń kręcą się w kółko i wszystko je rozprasza, trudno więc jest skupić na sobie ich uwagę. Ale mając „Asa w rękawie” w postaci smakołyków z pewnością staniemy się bardziej interesujący. Tak naprawdę im wcześniej zaczniemy naukę tym lepiej, bowiem pies wchodząc do domu już na dzień dobry uczy się zasad w nim panujących. Oczywiście z naszą pomocą. My sami musimy ustalić jakie zachowania będziemy akceptować, a których będziemy chcieli się pozbyć. Pamiętajmy, aby nauka była dla naszego pupila zabawą i przyjemnością a nie karą.

Metoda klikerowa

Jest jedną ze skuteczniejszych technik stosowanych podczas szkolenia psów. Używamy w niej klikera – małego plastikowego pudełeczka z metalową blaszką, które wydaje krótki i głośny dźwięk. Metoda polega na zaznaczeniu za pomocą klikera pożądanych zachowań i nagrodzeniu psa. Bardzo ważny jest też Timing – kliknięcie następuje w trakcie/tuż po wykonywanego przez psa polecenia, a nie kilka chwil po jego zakończeniu. Aby pies zrozumiał o co w tym wszystkim chodzi, na samym początku po każdym kliknięciu dajmy psu smakołyk. Kiedy zacznie kojarzyć dźwięk klikera z nagrodą możemy przejść do właściwego szkolenia.

Uwaga!

Nawet po przypadkowym kliknięciu powinniśmy dać psu smakołyk. Jeśli nie będziemy go nagradzać to po pewnym czasie pies przestanie reagować na dźwięk klikera. Nie powinniśmy także używać innych przedmiotów zamiast klikera (kapsli itp.), ponieważ nie są one dość głośne i wyraźne. Koszt klikera to około 10zł więc nie wymyślajmy już.

Nagrody stosowane w szkoleniu

Nagrodą za poprawne wykonanie zadania może być:
 • ulubiona zabawka
 • zabawa
 • pochwała
 • smakołyki

Te ostatnie są najczęściej wybierane i lubiane przez psy.

Smakołyki powinny być:

 • atrakcyjne – aby pies miał motywację do pracy
 • zróżnicowane – aby pies nie stracił zapału do pracy
 • niewielkie – aby pies go szybko zjadł i nie poczuł się od razu syty

Jak dawkować smakołyki?

Początkowo po każdym poprawnym zachowaniu nagradzamy psa. Kiedy zrozumie daną komendę stopniowo zmniejszamy liczbę nagród (co 2-5-10 itd.). Nie zamęczajmy psa. Zróbmy 5 minutową sesję i odpocznijmy, bowiem szczeniaki szybko się nudzą.

8 najważniejsze zasady podczas szkolenia psów:

 1. Stosuj kliker – znacznie ułatwi naukę.

 2. Rób krótkie sesje treningowe – aby nie zniechęcić psa.

 3. Zakończ ćwiczenie gdy pies nie ma jeszcze dosyć.

 4. Pokaż psu, że nauka może być fajną zabawą.

 5. Stosuj radosny i ciepły ton głosu – psy wyczuwają emocje.

 6. Bądź konsekwentny i cierpliwy.

 7. Nie złość się na psa i nie karć go, gdy nie wykona twojego polecenia podczas szkolenia – powtarzaj je do skutku.

 8. Nagradzaj psa.

Pamiętajmy, że psy bardziej rozumieją mowę ciała niż słowa. Dlatego ucząc go poszczególnych zachowań stosuj zarówno konkretny gest jak i komendę słowną. Ułatwi to komunikację na odległość.

Pomyślałam, że stworzę cykl pt.: „Komenda na dziś”. Co drugi piątek będę zamieszczać post poświęcony jednej komendzie/sztuczce, którą możemy nauczyć psa. Postaram się także dołączyć filmik, jak Kamaro wykonuje konkretne zadanie.