Smycz dla psa

Smycz to podstawowy element wyposażenia dla każdego psa. Bez niej ani rusz. A jaką wybrać? Oczywiście jak zwykle  zależy to od psa. Są trzy główne rodzaje smyczy:

  • Smycz krótka

W tej grupie są smycze różnej długości (od 1,20m – 3m) i z różnego materiału (tasiemka, skórzana, łańcuszek itp.). Nie wybierajmy tych najkrótszych, bo robimy w ten sposób krzywdę naszemu pupilowi. Smycz o długości 120cm to zaledwie odległość od ręki do psa. Czy chodzi nam o to aby pies był na uwięzi, bez żadnej swobody ruchu i możliwości powąchania czegokolwiek? Chyba nie. Na tak krótkiej smyczy pies nie nauczy się odpowiednio chodzić, a spacer nie będzie przyjemnością. Kto w ogóle wymyślił coś takiego…

Smycz 3 metrowa jest jak najbardziej ok. i powinniśmy kupić ją jako pierwszą. To właśnie na niej pies nauczy się ładnie chodzić, bo to my wyznaczymy mu granice i mamy pełną kontrolę.

  • Smycz rozciągana

Jest to fajna lekka smycz, z blokadą długości (choć i tak nie powinna być używana). Jest wytrzymała jeśli właściwie ją dobierzemy i użytkujemy. Dobre smycze ma firma Flexi. I tu mamy do wyboru linkę (do 8m) lub tasiemkę (do 5m), ale tak naprawdę w trwałości nie ma znaczenia co wybierzemy, bo obie są bardzo wytrzymałe. Wybierając tego typu smycz musimy wziąć pod uwagę wagę naszego czworonoga. Jeśli np. waży on 13kg odpowiednia będzi smycz 20kg (a nie do 15kg jakby się wydawało). Musimy mieć pewien zapas. Smycz rozciągana nie jest dla szczeniąt i agresywnych psów! Szczeniak nie nauczy się na niej chodzić, bo nie będzie miał poczucia odległości. Ciągłe blokowanie go pogorszy tylko sprawę, a nagłe szarpnięcia nie są przyjemne ani dla psa, ani dla nas. Taka smycz nadaje się wyłącznie dla psów ułożonych, umiejących dobrze chodzić na luźno.

Kiedy ja zastanawiałam się nad wyborem pierwszej smyczy, nie wiedziałam zbyt wiele na ich temat. I popełniłam wielki błąd kupując smycz rozciąganą małemu szczeniakowi.  Spacery bywały straszne, bo Kamaro wiecznie ciągnął i skakał na wszystkich. Nie był do opanowania, a rączka smyczy zgniatała mi palce. Masakra. Na szczęście szybko ją zmieniłam. 20161113_102043
  • Smycz przepinana

Idealna smycz dla każdego psa. Można ją przepinać na różne sposoby w zależności w jakiej sytuacji się znajdziemy.

To właśnie nasza obecna smycz i nie zamieniłabym jej na inną. Może nie należy do najlżejszych, ale dopasowana jest do siły psa i mojego wzrostu. Kamaro jest silnym labradorem więc cała smycz jest dwu warstwowa ze wzmacnianą rączką. Smycz posiada 2 grube karabińczyki i 4 lane kółka do przepinania, więc nie ma mowy, że coś nam się odczepi. Nie jest jakoś specjalnie  długa (2,65m) ale za to dość ,szeroka – 2,5cm. Kupowałam ją prosto od producenta (firma Jagul) i jestem z niej bardzo zadowolona. 20161113_101917 20161113_102008 Co do smyczy to by było na tyle. Chciałam tylko wspomnieć, że jeśli chodzi o wspólne bieganie z psem, w sprzedaży dostępne są specjalne zestawy do joggingu. W ich skład wchodzi elastyczny pas oraz co najważniejsze – smycz z amortyzatorem. Ale więcej na ten temat w innym artykule.