Sztuczka na dziś – „Gra w ŁAPKI”

Każdy z nas zna tę grę z dzieciństwa. Może być ona także świetną zabawą z czworonogiem, w której ćwiczymy jego pamięć i koncentrację. Nie jest jednak łatwa do nauki, gdyż składa się z kilku ruchów wykonywanych w odpowiedniej kolejności. Pies szybko się niecierpliwi, dlatego tak ważne są krótkie sesje po kilka powtórzeń, aby go nie zniechęcić. Przy nauce tej sztuczki należy zaopatrzyć się w dużą ilość smakołyków i kliker (z nim będzie łatwiej).

Wprowadzenie gestu

  • Etap I
Gest jest taki sam jak w przypadku „przybijania piątki” (otwarta dłoń ustawiona pionowo). Ale nauka polega na naprzemiennym przybijaniu piątki (prawa ręka do prawej łapy, lewa do lewej). Przy każdym prawidłowym ruchu klikamy i nagradzamy psa smakołykiem. Stopniowo zmniejszamy ilość nagródek (np. co drugie powtórzenie).
  • Etap II
Fajnym akcentem na zakończenie gry jest przybicie obu łapek jednocześnie. Unieśmy otwarte dłonie (kciukami trzymając smakołyki), a psiak zainteresowany tym co mamy w dłoniach, powinien podnieść łapki Po kilku powtórzeniach spróbujmy wykonać ćwiczenie bez smakołyków,

Komenda słowna

Przy nauce tej sztuczki używamy 3 poleceń słownych – „prawa”, „lewa”, „obie łapki”. Odnoszą się one kolejno do odpowiednich ruchów. W etapie I, podczas przybijania łapek wprowadzamy komendy „prawa” i „lewa”, a w etapie II – „obie łapki”. Uwagi
  • Początkowo nie łączymy etapu I i II. Każdy ćwiczymy osobno.
  • Etapy łączymy wówczas, gdy pies bez udziału smakołyków w pełni rozumie nasze polecenia.
  • Nie zamęczaj psa ciągłym przybijaniem łap bo szybko się znudzi.
  • Gra powinna być zabawą a nie przymusem. Jeśli w danym momencie psiak nie chce z wami grać, zajmijcie go czymś innym i spróbujcie później.
Życzę miłej zabawy