Witaj w domu

Mając w planach odbiór szczeniaka od hodowcy bardzo ważna jest pora dnia. Najlepiej zróbmy to rano lub w południe, a nie wieczorem. Będziemy mieć wówczas cały dzień na zapoznanie się z nowym lokatorem. Dla psiaka będzie to stresujące ponieważ zabraliśmy go od matki i rodzeństwa. Dlatego zróbmy wszystko, aby nasz pupil czuł się bezpiecznie. Pozwólmy mu na samodzielne zwiedzanie domu/mieszkania. To dla niego coś nowego i interesującego. Ja popełniłam wielki błąd bo odebrałam psa wieczorem. Kamaro przez całą noc piszczał i skomlał pod łóżkiem. Jedyne co mogłam zrobić to spuścić rękę z łóżka aby czuł dotyk.. Wniosek – całą noc nie spałam, a rano nie poszłam do pracy. Bałam się zostawić go samego w domu. 20151017_123052 Przez pierwszych kilka dni nie zapraszajmy znajomych. Nadejdzie jeszcze pora na przedstawienie naszego pupila. Najpierw maluch musi dobrze poznać osoby, z którymi będzie mieszkać i dowiedzieć się kto będzie jego przywódcą. Z resztą szczeniaki dużo śpią więc i tak nie pokazałyby się gościom w całej okazałości. A jeśli są dzieci w domu, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, aby nie zamęczyły psa. Nie powinny go za dużo głaskać, nosić na rękach i przeszkadzać w drzemce. Dzieciaki nie mają zbytnio czucia i mogłyby niechcący zrobić krzywdę pieskowi.

Na początku nie zostawiajmy psa samego w domu czy zamkniętym pomieszczeniu. Nie wie jeszcze co oznacza samotność. Zawsze był przy matce i rodzeństwie więc ciężko mu będzie odnaleźć się w nowej sytuacji. Kiedy pojawił się mój labek wzięłam parę dni wolnego by móc się nim zaopiekować i wspierać w pierwszych dniach pobytu w domu. Pomijam już fakt, że chodziłam niewyspana, bo budziłam się w nocy i sprawdzałam czy z psem wszystko w porządku, czy oddycha i takie tam (byłam przewrażliwiona). A później przez dwa tygodnie chodził z nami do pracy. I tak zbudowała się nasza więź.

Biorąc czworonoga pod swój dach musimy mieć świadomość, że wszystko co jest w jego zasięgu będzie nadawało się do pogryzienia. Pies wchodząc do pokoju nie wie do czego służą dane przedmioty, tylko szuka potencjalnych „zabawek”. Dlatego wszelkie niebezpieczne miejsca (gniazdka) powinny być zabezpieczone, a kable pochowane. Coś o tym wiem, ponieważ mój psiak w swojej karierze ma na koncie przegryziony kabel od lampki, prostownicy do włosów, stacjonarnego rowerka i  kilku ładowarek do telefonu. Jeżeli w domu mamy schody powinniśmy zamontować furtkę (jak dla dzieci), aby pies z nich nie spadł. Nie zawsze wygląda to estetycznie ale bezpieczeństwo jest najważniejsze. My mieliśmy z tym nie lada problem, bo żadne drzwiczki nie pasowały, a pies mieścił się również między szczebelkami schodów. Założyliśmy więc siatkę wokół balustrady i przerobiliśmy furtkę aby spełniała swoją funkcję. Jeżeli macie oczko wodne na ogródku, także powinniście zabezpieczyć je dookoła. Aczkolwiek u nas pies się nim nie interesował, dopóki nie nauczył się w miarę pływać. 20161027_202455 A co do samych gadżetów dla szczeniaka, napiszę odrębny artykuł. Ale tak w skrócie. Powinniśmy kupić legowisko dla naszego pupila, aby miał swoje miejsce do spania i położyć w miejscu gdzie nie ma hałasu i przeciągu. Pamiętajmy również o zakupie dwóch misek. Pokażmy psu gdzie będą stały, by wiedział dokąd się udać jak będzie głodny i spragniony. Powinien mieć także kilka zabawek odpowiednich dla szczeniąt (piszcząca piłeczka, gumowa kostka, sznurek). Pokażmy mu jak się nimi bawić zanim zacznie ostrzyć ząbki na naszych ulubionych kapciach. Małych psów się nie czesze bo nie ma takiej potrzeby, ale warto zainwestować w szczotkę i przyzwyczajać go do późniejszych zabiegów pielęgnacyjnych.