Wybór legowiska

Na rynku jest wiele rodzai legowisk dla psów. Które wybrać? Wszystko zależy od tego, jakiego mamy psa (szczeniak czy dorosły, mały czy duży, mały który pozostanie mały czy mały który urośnie). Możemy kupić jedno legowisko na lata (choć to ryzykowne), bądź zmieniać je co jakiś czas dopasowując do wzrostu szczeniaka.

Wyróżniamy kilka typów legowisk:

 • Najpopularniejsze są legowiska w formie miękkiej poduszki wypełnione gąbką lub granulatem (dla psów z alergią). Przeznaczone głównie dla małych psiaków, ale nie są trwałe.
 • Mniej znane są małe pluszowe budy, w których szczeniaki się chowają, bo jest tam ciepło i cicho. Niektóre z nich można złożyć i powstaje legowisko.
 • Średnie i duże psy mają do wyboru miękkie legowiska z wysokim rantem.
 • Coraz częściej w sprzedaży są legowiska w formie pontonu (mają płaski spód i niewielki rant). Osobiście polecam, bo właśnie takie wybrałam dla swojego pupila (firmy Glam&Rock Puppy) i widzę, że chętnie w nim śpi. Jedyna wada – materiał z którego jest wykonane, podczas wiercenia się psa trochę szeleści. Ale ogólnie rzecz biorąc gąbka jest dobrej jakości, nic się nie odkształca i nie targa - koszt ok.130zł. Wszystkie tego typu legowiska są łatwe do utrzymania w czystości, ponieważ pokrowce bez problemu można zdjąć, wyprać, a niektóre są także wodoodporne.
 • Legowisko plastikowe wyścielone kocykiem polecane jest zarówno dla szczeniąt (szybko go nie pogryzą) jak i psów dorosłych (zwłaszcza chorych), ponieważ łatwo się je czyści.
 • Najgorsze są kosze wiklinowe. Nie dość, że trudno je utrzymać w czystości to szczeniaki je obgryzają. Wiem coś o tym, bo Kamaro takie miał, pół zjadł a kawałki patyczków były wszędzie.
 • Ostatnio spotkałam legowisko skórzane. Prezentuje się elegancko ale podejrzewam, że szybko się niszczy od pazurów i zębów.
 • Ostatni typ to klatka wysłana matą – taka domowa buda. Ponoć psy lubią spędzać w niej czas, ale jakoś mnie to nie przekonuje
20161030_110142 20161030_110132 A jak dopasować wielkość legowiska? Otóż musimy zmierzyć psa. Do tego celu najlepiej użyć centymetr krawiecki (jest elastyczny). Kiedy psiak śpi mierzymy jego długość od nasady ogona do szczytu głowy oraz wysokość od grzbietu do końca łapki. Do wymiarów dodajemy 5-10cm i otrzymujemy odpowiednią wielkość legowiska. Powinno być nieco większe aby czworonóg miał się gdzie wyciągnąć. Dla przykładu: Kamaro ma długość 80cm, wysokość 60cm, a wybrałam dla niego legowisko o wymiarach  60/95cm mierząc płaską powierzchnię.. Może trochę za wąskie ale mój psiak często śpi zwinięty w kłębek lub opiera łepek o rant.

Ciekawostki

 • Psy śnią tak jak ludzie

Nie ma wątpliwości że psiaki również mają sny. Co im się śni? W większości przypadków my sami (nasza twarz, zachowanie). Ile razy widzimy jak nasz pupil biegnie przez sen czy warczy. Ale im szczęśliwszy pies, tym bardziej kolorowe ma sny.
 • Dlaczego pies kręci się w kółko zanim położy się spać?

Ma to związek z przeszłością, zanim psy zostały udomowione. Same musiały robić sobie legowiska w różnych warunkach. Najczęściej wybierały wysokie trawy, które dodatkowo dawały schronienie. Kręcąc się wkoło układały trawę tak, aby było im wygodnie. Prawdopodobnie także w ten sposób pozostawiały po sobie zapach znacząc terytorium.
 • Katarzyna

  mój psiak jest posiadaczem legowiska ale nic sobie z tego nie robi, leży wszędzie tylko nie na nim 🙂 pozdrawiam, K!