Wybór odpowiedniego psa

Wybór odpowiedniego psa

Wybór odpowiedniej rasy jest niezwykle ważny. Pozwala uniknąć późniejszych kłopotów. Zacznijmy od zadania sobie pytania „Po co nam pies?”.  Pomoże to rozwiązać kilka spraw i wybrać pupila z odpowiedniej grupy np. czy potrzebujemy go do zadań specjalnych, sportu, a może do towarzystwa. Pamiętajmy, że każda rasa jest inna i każdy osobnik danej rasy zachowuje się inaczej. Z pewnością właściciele dwóch psów tej samej rasy mieliby w tej kwestii do powiedzenia coś więcej. Także nie zawsze mamy wpływ na to jaki czworonóg nam się trafi. Przy wyborze psa nie kierujmy się wyłącznie zaletami, gdyż łatwo je zaakceptować. Skupmy się na wadach, bo tak jak ludzie, psy również je mają. Jeżeli któreś z domowników ma alergie, niech poszuka rasy, która ma mniejsze właściwości alergizujące. Dla osób starszych odpowiednie będą mniejsze pieski. Bowiem z dużymi nie poradzą sobie na spacerze bo są za silne. Rodziny z dziećmi powinny szukać dla siebie ras średnich lub mniejszych. Chodzi tu o bezpieczeństwo. Duży pies może skoczyć i niechcący przewrócić dziecko. A ludzie aktywni dobrze będą się czuć w towarzystwie psów ruchliwych. Wówczas na pewno rozładują ich energię.

Teraz widać jak ważne jest wzajemne dopasowanie się, aby obie strony były zadowolone i czerpały jak najwięcej korzyści.

collage-1588416_640 Gdy zdecydowaliśmy się już na daną rasę, zadajmy sobie kolejne pytanie: „Pies czy suka?”. Poniżej wyszczególniłam najważniejsze informacje na temat danej płci. Może ułatwi wam to wybór.

PSY - samce

 • Niezależnie od rasy samce są nieco większe od suk, masywniejsze i co za tym idzie silniejsze (zwłaszcza duże psy).
 • Mają lepszej jakości okrywę włosową wynikającą z niestabilności hormonalnej (ma to duże znaczenie zwłaszcza u psów długowłosych).
 • Są atrakcyjniejsze od samic i bardziej postawne (lepiej prezentują się na wystawach).
 • Jeśli chodzi o zachowanie, działają zdecydowanie. To ich sposób okazywania sympatii do ludzi. Czasami jest to aż natrętne, bo potrzeba bycia zauważonym jest silniejsza.
 • Są bardzo pewne siebie i mają skłonność do dominacji nad innymi (nie tylko psami ale i ludźmi). Pamiętajmy, że psy to zwierzęta stadne i w ich świecie panuje pewna hierarchia. Jeżeli nie będziemy ich należycie wychowywać (karcić i nagradzać), przejmą nad nami kontrolę. Pomyślą, że są liderami, a my mamy się podporządkować. Odzyskanie „władzy” nad psem to długi i żmudny proces, także miejmy się na baczności.
 • Mają tendencję do posikiwania czyli znaczenia terenu. Okazują w ten sposób swoją dominację. Nie chodzi tu tylko o obsikiwanie słupków i tym podobnych rzeczy, kiedy jesteśmy na spacerze. Mając dwa psiaki w domu możemy mieć pewność, że zaczną oblewać nam drzwi, meble, itd, chcąc pokazać który z nich rządzi. Pies podnosi nogę podczas sikania aby zostawić mocz na wyższym poziomie a zapach pozostał na dłużej. Także nie szarpmy pupila na spacerze jeśli coś intensywne wącha. Pozwólmy mu „odczytać list i pozostawić odpowiedź”. Mamy wówczas pewność, że nasz psiak zrobił swoje.
 • Mogą okazywać zainteresowanie seksualnością przez cały rok do końca życia. Przez co często uciekają, bo czują „zapach suki” w pobliżu i chcą sprawdzić czy mogą się do czegoś przydać.
 • Pies też ma uczucia i może się zakochać. Niby jest to ok, ale zakochany często bywa smutny i umiera z tęsknoty za swoją wybranką siedząc pod drzwiami lub przy bramie. Czasem popada w swego rodzaju depresję. Dlatego jeśli widzimy nadzwyczaj intensywne zainteresowanie daną suczką, przystańmy na chwilę niech sobie pogadają. A może coś z tego będzie?
 • Jeżeli ktoś lubi mieć dodatkowego towarzysza w łóżku to samiec nie do końca się sprawdzi. Będzie raczej szukał własnej przestrzeni co oznacza, że czasem się nie wpakuje w nogi. Wiele oczywiście zależy od wychowania. Ale to odrębny temat.
 • Są z reguły bardziej ruchliwe i mają więcej energii, dlatego lepiej im będzie z osobami aktywnymi.

SUKI – samice

 • Są niższe i drobniejsze od samców.
 • Łatwiej jest je uczyć komend, ponieważ są spokojniejsze i posłuszniejsze (ma to znaczenie przy szkoleniu psów ratowniczych czy asystentów).
 • Są powściągliwe i ustępują innym. Czasem wolą patrzeć na coś z boku niż brać czynny udział.
 • Na spacerze długo szukają odpowiedniego miejsca żeby się załatwić. A nie tak jak samiec. Tu siknie, tam siknie i po sprawie. Z suczką wiele trzeba się nachodzić.
 • Mają cieczkę, a wiele osób przeraża fakt, że mogą sobie z tym nie poradzić (chodzi głównie o niechciane krycie). To nie takie straszne jeśli zachowamy ostrożność. Suka ma cieczkę co około  6 – 8 miesięcy przez 21 dni. Dni płodne przypadają między 10 – 14 dniem cieczki. Zarówno w czasie cieczki, bezpośrednio przed czy po, suczka może zachowywać się nieco inaczej niż zwykle. To tak jak z nami kobietami. Hormony i te sprawy. Co tu więcej mówić. Uszanujmy to, dajmy jej spokój, trochę ciepła i czasu. Pamiętajmy, że suka z cieczką oznacza większe zainteresowanie samców. Mogą oni stać pod drzwiami czy bramą, śpiewać psie serenady oczekując na pojawienie się „gwiazdy”. A na spacerach lepiej unikać zatłoczonych ścieżek i poszukać spokojnego miejsca, gdzie nie ma psów gotowych wkroczyć do akcji. Istnieje również możliwość sterylizacji lecz tu zdania są podzielone.
 • Uwielbiają leżeć, przytulać się i pieścić, Mięciutka, świeża pościel i przytulne łóżeczko to ich ulubione miejsce.
 • Oczywiste jest, że z suką należy spacerować, ale nie potrzebuje ona aż tyle ruchu co pies. Więc ci, którzy lubią spędzać czas w domu dogadają się z towarzyszką.

Pragnę powiedzieć jeszcze jedną istotną rzecz. Nie prawdą jest, że suczka bardziej przywiązuje się do właściciela niż pies. Przywiązanie zależy od osobowości psa a nie od płci. Oraz od związku człowieka z psem.