Zabawki dla psa

Każdy pies przez całe życie nosi w sobie małą cząstkę szczeniaka – po prostu lubi się bawić. Jeden mniej a inny więcej. Ale do tego wszystkiego potrzebne są zabawki, których na rynku jest całe mnóstwo, a znaleźć je można praktycznie wszędzie. Różnią się tylko jakością i oczywiście ceną, lecz uruchamiając swoja wyobraźnie i kreatywność możemy stworzyć pupilowi oryginalną zabawkę tanim kosztem. Pamiętajmy jedynie aby była dla niego bezpieczna. Zaopatrzmy się w różnego rodzaju zabawki, by psiak podczas naszej nieobecności miał się czym bawić, a nie podgryzał nasze rzeczy z nudów (głównie buty).

Rodzaje zabawek:

 • Piłeczki – małe czy duże, nie ma znaczenia. Ważne aby były wykonane z trwałego materiału (gumy). Prowokują psa do gonitwy i są idealne do aportowania.
 • Szarpaki – różnego rodzaju sznury, piłeczki lub zabawki na sznurku. Służą do szarpania i przeciągania się, co psy bardzo lubią. Pamiętajmy, że ze szczeniakami bawimy się delikatnie z uwagi na ich mleczne ząbki.
 • Gryzaki – gumowe bądź drewniane. Są idealne dla szczeniąt bo przynoszą ulgę swędzącym dziąsłom.
 • Kong – jedna z najważniejszych zabawek, którą powinien mieć każdy czworonóg. W jego wnętrzu umieszczamy smakołyki (głównie pastę), a psiak kombinuje jak wydostać nagrodę. Kong potrafi zająć psa na długi czas, a jego celem jest uspokojenie i wyciszenie pupila.
 • Edukacyjne (np. dog casino, dog domino) – zwykle są drewniane. W zależności od rodzaju, pies musi przesunąć element, podnieść go lub nacisnąć aby dostać się do smakołyku. Są dość drogie ale bardzo korzystnie wpływają na psa, stymulując jego umysł.

Bardzo często spotykamy zabawki piszczące, których raczej powinniśmy unikać. Są mniej trwałe, pies może je rozgryźć, a ich drobne elementy mogą mu zaszkodzić. Poza tym są dość głośne i uciążliwe. Mogą jednak służyć jako nagroda podczas szkolenia, którą później schowamy.

Aby czworonóg szybko się nie znudził swoimi zabawkami, zostawmy mu jedną czy dwie, a pozostałe schowajmy do pudełka bądź szuflady, gdzie pies nie będzie miał dostępu i wymieniajmy je co pewien czas. Wówczas staną się dla niego bardziej atrakcyjne i chętniej się nimi pobawi. Jeżeli wiemy, którą zabawkę wyjątkowo uwielbia nasz pupil, wyznaczmy ją jako nagrodę przy szkoleniu i dajmy psu w trakcie przerwy w ćwiczeniach.


Praca umysłowa


Jest niezwykle ważnym elementem psiej aktywności. O ile podczas przeciągania się czy biegania pies nie musi używać mózgu, o tyle w przypadku aportowania bądź tropienia musi się skupić i pomyśleć. Ćwiczenia umysłowe rozładowują energię psa. Jeśli więc czworonóg ma jej za dużo, wystarczy nakłonić go do myślenia podczas zabawy np. w szukanie smakołyków rozmieszczonych po domu.

Wyróżniamy 4 rodzaje aktywności umysłowej:

 1. Zabawki edukacyjne - logiczne (poker box, szachy) – psiak szybko je rozpracuje i zapamięta co ma robić, jednak za każdym razem będzie sprawiało mu to frajdę.
 2. Ćwiczenia węchu – możemy działać na kilka sposobów: bawiąc się z pupilem w chowanego, schować w różnych miejscach w domu czy ogrodzie pachnące smakołyki, zabawić się w tropienie (poszukiwanie któregoś z domowników).
 3. Nauka posłuszeństwa (w tym sztuczki) – niezwykle ważny element współpracy między czworonogiem a właścicielem.

Znajomość podstawowych komend przydaje się w wielu sytuacjach.

 1. Posłuszeństwo w ruchu – różnego rodzaju sporty jak np. agility, canicross czy flyball. Korzystnie wpływają zarówno na psa jak i przewodnika.

A co daje praca umysłowa? Przede wszystkim wzmacnia więź między obiema stronami, szlifuje posłuszeństwo i zmniejsza ryzyko występowania problemów (dzięki zaspokojeniu jego potrzeb).

Pamiętaj!

 • Wybieraj zabawki bezpieczne dla Twojego psa.
 • Nie kupuj zabawek pluszowych, gdyż są nietrwałe a po rozgryzieniu ich wnętrzności mogą zaszkodzić pupilowi.
 • Pokaż psu jak ma się bawić zabawką (zwłaszcza szczeniakowi).
 • Wychodząc z domu zostaw czworonogowi wyłącznie gryzak lub Kong wypełniony smakołykami. Zajmie się nim na dłuższy czas..
 • To Ty wyznaczasz czas na zabawę. W przeciwnym razie pies Cię sterroryzuje.
 • Ćwicz z pupilem jego umysł, to na pewno się dogadacie.